Par traģisku nāvi, kas izraisīta alkohola reibumā, papildus pamatsodam, draud noteikt arī naudas sodu no 6200 līdz 3.1 miljonam eiro. Saeimas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisija atbalsta ģenerālprokurora Jura Stukāna rosinājumu palielināt sodu dzērājšoferiem.
Papildus naudas sods tiek piešķirts par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē un saistītajiem nodarījumiem, kas izraisījusi vieglus, vidējus vai smagus miesas bojājumus.
Naudas sods no 1860 eiro līdz 620 000 eiro tiks piemērots par transportlīdzekļa vadīšanu, ja šoferim nebūs atbilstošas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības. Tāpat šāds sods tiks piemērots par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē. Tādu pašu papildsoda apmēru piemēros tiem, kam asinīs vai izelpotā gaisa pārbaudē alkohola koncentrācija pārsniegs 1,5 promiles, tāpat sodu varēs piemērot vadītājam, kas atsakās no medicīniskās pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai asinīs vai narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu noteikšanai.
Papildsods no 3100 līdz 1,24 miljoniem eiro tiks piemēros tiem, kas vadījuši auto alkohola vai citu vielu ietekmē un, ja auto vadīšanas rezultātā cietušajam nodarīts viegls miesas bojājums. Šāds papildsods tiks piemērots arī vadītājam, kas aizbēdzis no satiksmes negadījuma, pārkāpjot noteikto kārtību, kura rezultātā cietušajam nodarīts viegls, vidējs vai smags miesas bojājums vai kura rezultātā iestājusies cilvēka nāve.
Naudas sods no 6200 līdz 3,1 miljonam eiro kā obligāts papildsods tiks piemērots tiem, kas vadījuši auto alkohola vai citu vielu ietekmē un izraisījuši avāriju, kuras rezultātā cietušajam nodarīts viegls, vidējs vai smags miesas bojājums vai kura rezultātā iestājusies viena vai vairāku cilvēka nāve.
Tiem, kas nespēs nosegt piespriesto naudas sodu, naudas sods tiks aizstāts ar brīvības atņemšanu. Saskaņā ar Krimināllikuma normu nesamaksāto naudas sodu aizstāj ar brīvības atņemšanu, kur 620 eiro liels naudas sods tiek aprēķināts 5 ieslodzījuma dienās, bet notiesātais, kam piešķirts 3,1 miljona eiro liels naudas sods, var tikt atņemta brīvība uz pieciem gadiem.
Kādēļ šādi grozījumi? Bargāki sodi tiek piešķirti statistikas datu dēļ, analizējot, ka pat pēc iepriekšējiem grozījumiem, mērķis nav ticis sasniegts un dzērājšoferu skaits, kas sēdies pie auto stūres, joprojām tiek vērtēts kā ļoti augsts, kas licis pieņemt vēl bargākus sodus. Diemžēl skaitļi ir nepielūdzami un vidēji katru dienu tiek pieķerti 10 vadītāji, kas pie auto stūres sēdušies alkohola reibumā. Tāpat katru nedēļu konfiscēto auto skaits ir vidēji 30 automašīnas. Tomēr līdz šim nedz naudas sodi, nedz auto konfiscēšanas nav samazinājušas šādu pārkāpumu skaitu.
Diemžēl arī negadījumu skaits, kura rezultātā ir bojāgājušie, kuru izraisījuši dzērājšoferi, ir salīdzinoši augsts, tādēļ tiek pausta šāda iniciatīva par sodiem, kas varētu tikt aizstāti ar reālu cietumsodu. Savukārt auto konfiskāciju noteiks jau no 1 promiles alkohola. Agrāk Latvijā dzērājšoferiem esot piespriestas pat trīs sankcijas – administratīvais arests, naudas sods un tiesību atņemšana. Tagad Stukāns rosina apsvērt ieviest Krimināllikuma grozījumus, kur šoferiem striprā alkohola reibumā varētu noteikt brīvības atņemšanu un papildus arī tiesību atņemšanu un naudas sodu.
Vai Tu atbalsti šādus grozījumus?
Rakstu veidoja www.autocapital.lv, lietotu un mazlietotu auto tirgotājs Rīgā.